להזמנות: 073-7569371

היסטוריה בעמק הירדן | כתבה בפורטל חברת חשמל

25 בספטמבר 2016 at 9:07

היסטוריה בעמק הירדן

לאחר שבעים שנה חוזרים המים לנהרים – שוקם ושופץ שביל הסכרים המאפשר סיור בין האתרים ההיסטוריים של תחנת הכוח הישנה ונקודות תצפית לנוף המדהים במקום

רזון-צוברי מיכל

פורסם: 20/09/2016

image031

שביל הסכרים, אתר היסטורי נשכח בעמק הירדן, קם לתחייה בימים אלה ומאפשר הצצה לפלא הנדסי מתקופת הישוב, ערב קום המדינה • במרכזו של האתר עומדת תחנת הכוח "נהריים" שהקים פנחס רוטנברג, וניתן לשלב בו הליכה עצמאית נוחה ותצפיות מיוחדות על עבר עמק הירדן והממלכה הירדנית •  84 שנה לאחר שהוקם הפרויקט הלאומי הוא משוחזר כחלק משיקום סביבתי ונפתח לקהל הרחב

"שביל הסכרים" הינו אתר תיירות חבוי ומרתק אשר מספר את הסיפור ההיסטורי של ההתיישבות החלוצית בארץ ישראל. המסלול מאפשר הצצה אל אחד מהמיזמים הגדולים שנבנו בארץ ערב הקמת המדינה וניתן לסייר לאורך התעלות וסכרי הענק שהובילו את מי הירדן אל ה"אגם הגדול", ומשם אל הטורבינות ההיסטוריות שסיפקו חשמל לאזור השפלה, ליישובי עמק הירדן ולחצר המלוכה הירדני. מסלול ההליכה מוביל את המבקרים אל תצפית 'אי השלום', גשר רכבת העמק, 'שער המלכים' – חוסיין ועבדאללה בצד הירדני, סכר האגם. במרכז האתר, במפגש שבין שני נהרות עוצמתיים- הירדן והירמוך – מגלים לפתע פלא הנדסי שעומד כעדות לסיפור החלוציות בארץ ישראל, תחנת החשמל ההידרו-אלקטרית "נהריים". בימים אלה, האתר קם לתחייה במסגרת תהליך שיקום סביבתי שכולל גם הזרמת מים לראשונה זה שבעים שנה.

השבוע לפננ 95 שנה ב-21 בספטמבר 1921 קיבל רונטברג את הזיכיון לשימוש במי הירדן לייצור חשמל. תחנת החשמל "נהריים" הוקמה על ידי פנחס רוטנברג, בשנת 1927 לאחר שרוטנברג ביקש לנצל את אֵיתני הטבע ולהפיק חשמל באמצעותם חשמל הידרו- אלקטרי, כלומר מכוחם של מים הנופלים ממקום גבוה למקום נמוך יותר. הוא תכנן את בנייתן של 13 תחנות כוח לאורך נהר הירדן – מאגם קרעון בצפון (הנמצא בשטח לבנון) ועד ים המלח בדרום. תחנת הכוח בנהריים היתה לתחנה היחידה שנבנתה ונותרה כעדות ממשית, הראשונה והיחידה, לחזון של רוטנברג. התחנה החלה לייצר חשמל בשנת 1932, ועם השנים תפוקתה הלכה ועלתה, וזאת, כאמור, ללא שימוש בדלק או פחם. בשנים ההן ייצור החשמל בתחנת הכוח ההידרו-אלקטרית היה כפלא, ורבים, מהארץ ומהעולם, באו לחזות בו. ייצור החשמל בתחנת הכוח נמשך עד ה-14 במאי שנת 1948, אז נפלה התחנה בידי הצבא הירדני, התחנה על ציודה, המכונות והמבנים של מגורי העובדים שבסמוך לתחנה, נהרסו ונבזזו כולם.

בחודשים האחרונים נפתח חלון הזדמנויות לביצוע השיקום וניתן האות להזרמת המים לנהריים. במסגרת העבודות, הוזרמו שוב מים בערוץ הנהר ״בתעלת האפס״ שבנה רוטנברג, התקיימו חפירת במעלה הירדן להזרמת חלק מהמים לתעלת האפס, השטח נוקה מצמחייה ואשפה והתבצעו עבודות של ציוד מכני כבד להסדרת תשתית על מנת להכשיר את האזור לטיולים של הציבור הרחב

מהלך השיקום הוא בשיתוף פעולה בין יו״ר חברת החשמל, יפתח רון טל, רשות הניקוז בהנהגת צביקה סלוצקי, רן מולכו ואושרי ילוז. ואנשי "אשדות יעקב מאוחד" אלי ארזי, עופר לוין ואורנה שמעוני.
יו"ר חברת חשמל, (האלוף במיל.) יפתח רון טל, מסביר: "חידוש הזרמת המים בסכר ההיסטורי, תחדש את זרימת התיירות לאזור העמקים ובכך תרומתה של חברת החשמל, לא רק לאספקת חשמל סדירה, עוד מימיו של רוטנברג, אלא גם לפיתוח הקהילתי והכלכלי של האיזור כולו."

יו"ר הדירקטוריון, והנהלת החברה סיירות הבוקר באתר המשוקם ביחד עם נציגי השותפים לפרויקט.

image021
בתמונה משמאל לימין: מנכ"ל החברה, עופר בלוך, יו"ר הדירקטוריון, אלוף (מיל') יפתח רון-טל ועידן גרינבאום, ראש המועצה האזורית עמק הירדן, במעמד פתיחת השביל המשוקם.


 


פארק נהריים יתאים לכם את הפעילות לפי הצרכים של הקבוצה. נשמח לבנות את היום המיוחד שלכם.
התקשרו עכשיו ליצור חוויה ייחודית לכם -
073-7569371 / 073-7582031
דילוג לתוכן